Superfoods

Żywność określana mianem superfoods to ostatnio modna sekcja na półkach ze zdrową żywnością. Superfoods (lub inaczej, spolszczona super żywność) jako pojęcie weszło do naszego języka już niejako na stałe i często posługujemy się nim w codziennych rozmowach. Ale co to tak naprawdę jest? O co chodzi z superfoods, jak stwierdzić czy coś jest super żywnością oraz jak ją rozpoznać? Superfoods to naturalne, jak najmniej przetworzone produkty żywnościowe, które są bogate w składniki odżywcze takie jak antyoksydanty, witaminy, minerały czy mikro i makroelementy niezbędne w naszej diecie. Superfoods to zdrowa żywność, która wykazuje się pozytywnym wpływem na nasze zdrowie, samopoczucie oraz bardzo dobrze nas odżywia.

Filtr

Wyświetlanie wszystkich wyników: 10

Superżywność, superfoods - co to takiego?

Tak naprawdę nie istnieje jedna słuszna definicja superfoods. Super żywność tak naprawdę nie jest wyłącznie zdrową żywnością, bogatą w składniki odżywcze czy też “leczniczą” żywnością, która wpływa na to, jak się czujemy. Jednak chyba najbardziej popularnym sposobem rozpoznawania superfoods jest współczynnik gęstości odżywczej do gęstości energetycznej. Czy po prostu  superfoods to jedzenie, w którym na 100 gramów produktu, przypada jak najwięcej wartościowych substancji odżywczych.

Skąd się wzięła nazwa superfoods?

Super żywność, czyli superfoods, jako nazwa została rozpromowana w marketingu i stąd też się wzięła. Pierwszy raz nazwa superfoods została użyta całkiem niedawno, bo w 1998 roku, w magazynie “Nature Nutrition”, przez Aarona Mossa. Bardzo szybko określenie super żywności zostało podchwycone przez innych i hasło superfoods można było zobaczyć na łamach wielu gazet i czasopism, nagminnie zaczęli jej używać też dietetycy i marketingowcy, zajmujący się reklamą produktów spożywczych i przemysłu spożywczego. Nazywanie produktów superfoods sprawiło, że te wydawały się lepsze, atrakcyjniejsze dla klientów i były przez nich chętniej kupowane! Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy super żywność to tylko chwyt marketingowy, czy może superfoods to prawdziwa grupa produktów o cennych właściwościach. Jednak jedno jest pewne - warto sięgać po produkty superfoods, które mają mnogość cennych składników odżywczych i dzięki temu dobrze odżywiają nasz organizm.

Właściwości superfoods

Nie ma jednej listy właściwości produktów z grupy superfoods, ponieważ nie istnieje zamknięta lista tych produktów spożywczych. Jednak jest kilka wyznaczników, na które warto zwracać uwagę, gdy chcemy wybrać spośród gamy produktów, właśnie te, które można określić jako super żywność

Superfoods powinny wykazywać się wysokim potencjałem antyoksydacyjnym, czyli zawierać dużo cennych przeciwutleniaczy, które mają mnóstwo właściwości korzystnych dla naszego zdrowia i organizmu. Kolejną właściwością super żywności na jaką należy zwrócić uwagę to witaminy - powinna ich zawierać dużo na 100 gramów produktu. Oczywiście tutaj wszystko zależy od tego, jaki to produkt, jakie ma składniki, a tym samym jakie ma witaminy. Podobnie w kwestii właściwości superfoods ma się sprawa dotyczą zawartości minerałów czy innych mikroskładników. Cenną właściwością superfoods jest też fakt, że to żywność, która nie jest przetworzona.

Zastosowanie superfoods w codziennej diecie

Superfoods powinny znaleźć się w diecie każdej osoby, która lubi dbać o to, by jej posiłki były zbilansowane, a pożywnie przynosiło maksimum korzyści z jego spożywania. Produkty z grupy super żywności mają za zadanie dostarczać naszemu ciału dużych ilości wartości odżywczych, więc superfoods będą przydatne zwłaszcza wtedy, gdy mamy problemy z prawidłowym bilansowaniem posiłków czy dostarczaniem sobie wraz z żywnością odpowiednich ilości składników odżywczych. A także wtedy, gdy prowadzimy intensywny tryb życia, przez co możemy potrzebować więcej niektórych substancji, niż w przypadku bardziej spokojnego stylu życia. Superfoods mają za zadanie wesprzeć nasze samopoczucie, wygląd czy kondycję, dlatego spożywanie superfoods będzie miało największy sens właśnie wtedy, gdy potrzebujemy takich dodatkowych korzyści w swoim życiu i chcemy je osiągnąć poprzez naszą dietę. Superfoods to też świetny sposób na zadbanie o zdrową dietę w naturalny sposób. Dzięki temu możemy z łatwością wprowadzić do codziennej diety nieprzetworzoną żywność jaką jest superfoods, która będzie smaczna, ale też dostarczy nam wielu cennych składników.

Rodzaje superfoods

Jakie są rodzaje superfoods? Tak jak wspomnieliśmy, lista superfoods nie jest skończonym i zamkniętym spisem produktów, które warto spożywać. Ale można wymienić jakie grupy produktów spożywczych zaliczają się do Superfoods. Do tej kategorii można zaliczyć: owoce jagodowe, cytrusy, orzechy i nasiona, pyłek pszczeli, zielone warzywa, kasze czy algi. 

Nie sposób wymienić wszystkich superfoods - taka lista zwyczajnie nie istnieje. Ale z pewnością można do gamy produktów superfoods zakwalifikować wiele takich produktów, które są naturalne i cenione za swoje liczne właściwości.