Jak rozpoznać niedobory witamin i minerałów?
Niedobory witamin i minerałów mogą być przyczyną gorszego samopoczucia i wielu poważnych chorób. Niestety ciągły bieg i łatwy dostęp do wysoko przetworzonej żywności przyczyniają się do gorszych wyborów żywieniowych, które mogą powodować niedobory. Jak rozpoznać niedobory witamin i składników mineralnych? Skąd wiadomo jakich minerałów brakuje? Na te pytania i wiele innych znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Spis treści
Jak rozpoznać niedobory witamin i składników mineralnych?
Niedobory witamin i składników mineralnych są dość powszechne w społeczeństwie. Główną przyczyną ich występowania jest nieodpowiednia dieta. Dlatego, warto dokładnie obserwować organizm i regularnie wykonywać badania kontrolne, które pozwolą nam na szybką reakcję i umożliwiają uzupełnienie niedoborów. Niestety duże niedobory pokarmowe mogą znacząco obniżyć komfort życia i być przyczyną poważnych chorób.
Skąd wiadomo jakich witamin brakuje w organizmie?
Najlepszym sposobem na wykrycie niedoborów jest zrobienie testów na niedobory witamin i minerałów. Zaliczyć do nich możemy podstawowe badania krwi, które warto wykonywać minimum raz do roku. Innym sposobem, który może nas nakierować, że mamy niedobór witamin jest obserwacja organizmu i współwystępujących niedoborom objawów. Pamiętaj jednak, że każdy organizm jest inny i nie zawsze Twoje objawy będą takie jak u innych.
Do najczęściej niedoborowych witamin i objawów im współtowarzyszących można zaliczyć:
- Witaminę D, której nie jesteśmy w stanie w odpowiednich ilościach dostarczyć w naszej szerokości geograficznej w okresie od września do maja. Do najczęstszych objawów jej niedoboru można zaliczyć senność, problemy ze wstawaniem, osłabienie, zwiększoną podatność na infekcję oraz gorszy nastrój.
- Witaminę B9, która jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Do objawów, które mogą wskazywać na jej niedobór, zalicza się problemy z pamięcią i koncentracją, obniżenie nastroju, zaburzenia wzroku, wypadające włosy i łamliwe paznokcie.
- Witaminę B12, której niedobory są szczególnie groźne u osób na dietach wegetariańskich (jednym źródłem witaminy B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego). Do objawów jej niedoboru można zaliczyć osłabienie, zmianę smaku, zmiany na języku, nudności i zaburzenia ze strony układu nerwowego.
Niedobór witamin a depresja
Niedobory niektórych witamin mogą negatywnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i zwiększać ryzyko wystąpienia depresji i wahań nastroju. Do witamin, których niedobór może negatywnie wpływać na zdrowie układu nerwowego, zalicza się:
- witaminę B12,
- witaminę B9,
- witaminę D,
- witaminę C.
Depresja jest poważną chorobą, dlatego jeśli zauważasz u siebie gorsze samopoczucie, nie bagatelizuj tego i skonsultuj się ze specjalistą.
Skąd wiadomo jakich minerałów brakuje w organizmie?
Podobnie jak w poprzedniej sytuacji, aby rozpoznać niedobory minerałów w organizmie, należy wykonać odpowiednie badania lub dokładnie obserwować organizm i zwrócić uwagę na objawy, które mogą wskazywać na niedobory. Do minerałów, których niedobory najczęściej zdarzają się w organizmie zalicza się:
- Żelazo, którego niedobór jest częsty wśród kobiet, kobiet w ciąży i karmiących oraz dzieci. Do objawów, które mogą wskazywać na niedobór tego pierwiastka, zalicza się uczucie zmęczenia, senność, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, gorszą wydolność fizyczną i bladość skóry.
- Magnez, to drugi minerał, którego braki są bardzo częste w organizmie. Niestety wykrycie jego niedoborów za pomocą badań krwi jest bardzo trudne. Dlatego wnikliwa obserwacja organizmu jest bardzo ważna w wykryciu jego niedoboru. Do objawów, które wskazują na jego niedobór, zalicza się skurcze mięśni, zmęczenie, zaburzenia snu, gorsze samopoczucie i wahania nastroju.
- Wapń, którego niedobory mogą powodować osteoporozę. Do wczesnych objawów jego niedoboru zalicza się osłabienie mięśni, zaburzenia rytmu serca i problemy z cerą.
- Potas, którego niedobór w szczególności obserwuje się u osób, które jedzą mało warzyw, owoców i nasion roślin strączkowych. Jego niedobór jest często mylony z niedoborem magnezu, ponieważ również wywołuje skurcze mięśni, nadmierną potliwość, zaburzenia nastroju i problemy z koncentracją.
- Cynk jest składnikiem mineralnym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jego niedobór może powodować osłabienie odporności, problemy skórne, problemy z gojeniem się ran oraz zaburzenia wzrostu i rozwoju.
Jak sprawdzić niedobór witamin i minerałów?
Najlepszym sposobem, który nakieruje nas na wystąpienie niedoborów witamin i składników mineralnych w organizmie jest obserwacja własnego ciała, natomiast najlepszym sposobem na ich sprawdzenie jest wykonanie odpowiednich badań. Niekiedy, niedobory pokarmowe mogą rozwijać się niepostrzeżenie i nie powodować żadnych objawów, które na nie wskazują. Dlatego regularna diagnostyka powinna być nieodłącznym elementem profilaktyki zdrowia. Do badań, które warto wykonać minimum raz do roku, można zaliczyć:
- morfologię krwi,
- lipidogram,
- enzymy wątrobowe,
- kreatyninę,
- stężenie witaminy B9, B12, D, żelaza i ferrytyny,
- badanie moczu i kału,
- stężenie glukozy i insuliny,
- TSH.
Jeśli nie zauważysz nieprawidłowości w badaniach i czujesz się gorzej w ostatnim czasie, warto, abyś skonsultował się ze specjalistą, który po ustaleniu objawów skieruje Cię na dodatkowe badania, które pomogą w ustaleniu ich przyczyny.
Zobacz także:
- Kwasy Omega 3 – rola w organizmie, źródła w diecie
- Profilaktyka układu krążenia
- Cynk – właściwości, źródła w diecie i rola w organizmie
Literatura:
- Means RT. Iron Deficiency and Iron Deficiency Anemia: Implications and Impact in Pregnancy, Fetal Development, and Early Childhood Parameters. Nutrients. 2020 Feb 11;12(2):447. doi: 10.3390/nu12020447. PMID: 32053933; PMCID: PMC7071168.
- Silverstein WK, Cheung MC, Lin Y. Vitamin B12 deficiency. CMAJ. 2022 Jun 20;194(24):E843. doi: 10.1503/cmaj.220306. PMID: 35724997; PMCID: PMC9261952.
- Young LM, Pipingas A, White DJ, Gauci S, Scholey A. A Systematic Review and Meta-Analysis of B Vitamin Supplementation on Depressive Symptoms, Anxiety, and Stress: Effects on Healthy and ‘At-Risk’ Individuals. Nutrients. 2019 Sep 16;11(9):2232. doi: 10.3390/nu11092232. PMID: 31527485; PMCID: PMC6770181.
- Gröber U, Schmidt J, Kisters K. Magnesium in Prevention and Therapy. Nutrients. 2015 Sep 23;7(9):8199-226. doi: 10.3390/nu7095388. PMID: 26404370; PMCID: PMC4586582.
Autor:
Monika Sejbuk
Studentka dietetyki na studiach drugiego stopnia
Studentka dietetyki na studiach drugiego stopnia. Misją Moniki jest pomoc w zmianie nawyków żywieniowych i tworzenie nowych- zdrowszych. Ma innowacyjne spojrzenie na zdrowy tryb życia, który nie jest restrykcyjny lecz przyjemny.
Dodaj komentarz