Suplementy na trawienie i komfort układu pokarmowego

Suplementy wspierające trawienie i komfort układu pokarmowego

Suplementy wspierające trawienie i komfort układu pokarmowego mogą usprawnić funkcjonowanie całego organizmu. Dzięki ich stosowaniu można zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości wynikające z trawienia pokarmu oraz wesprzeć narządy wewnętrzne. Jakie są naturalne sposoby na lepsze trawienie? Jakie suplementy wspierają ten proces? Na te pytania i wiele innych znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. 

Jak suplementy wspierają trawienie? 

Suplementy wspierające trawienie działają poprzez różnorodne mechanizmy, które mają na celu usprawnienie procesu trawienia oraz wsparcie zdrowia układu pokarmowego. Substancje w nich zawarte mogą wykazywać różne właściwości. Między innymi mogą zwiększać wydzielanie enzymów trawiennych, które są niezbędne do rozkładu składników odżywczych, takich jak białko, tłuszcze i węglowodany. Inne mogą wspierać zdrowie mikrobioty jelitowej, która metabolizuje błonnik pokarmowy oraz produkuje z niego krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które stanowią energię dla komórek jelit. Ponadto wsparcie suplementami może również wpływać na pH soków trawiennych, co natomiast jest niezbędne dla prawidłowego procesu trawienia (zarówno zbyt niskie i zbyt wysokie pH może negatywnie wpływać na ten proces). Niektóre składniki aktywne dostarczane wraz z suplementacją lub dietą mogą również zmniejszać stan zapalny w organizmie, co natomiast będzie wpływać na poprawę procesów trawienia. 

Naturalne składniki poprawiające trawienie 

suplementy wspierające trawienie infografikaWśród naturalnych składników, które poprawiają trawienie, można wymienić składniki roślinne, w szczególności zioła i przyprawy. Wśród przypraw, przede wszystkim warto wymienić majeranek, tymianek, kminek, koper włoski, kurkumę, cynamon i imbir. Okazuje się, że nie tylko poprawiają one smak dania, ale również stymulują procesy trawienne. Warto również wspomnieć o innych ziołach, do których zalicza się ostropest plamisty, miętę, berberynę i algi. Poznaj dokładniej właściwości kilku z tych produktów: 

  •  koper włoski redukuje niestrawność, ma właściwości wiatropędne, dzięki czemu pomaga w neutralizacji wzdęć, 
  • kurkuma ma silne właściwości przeciwzapalne oraz działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu może chronić komórki przed uszkodzeniem, 
  • imbir na właściwości przeciwwymiotne i pomaga w łagodzeniu niestrawności, 
  • tymianek zawiera olejki eteryczne, które wspierają procesy trawienne i zmniejszają stany zapalne w układzie pokarmowym, 
  • berberyna, wspiera funkcjonowanie gospodarki węglowodanowej i wspiera zdrowie trzustki, 
  • ostropest plamisty jest źródłem sylimaryny, która chroni komórki wątroby przed uszkodzeniem przez toksyny oraz może być pomocny przy stłuszczeniu wątroby, 
  • algi, takie jak spirulina i chlorella, wspierają oczyszczanie organizmu z toksyn. 

Wpływ suplementów na komfort trawienny 

Zioła i przyprawy to nie jedyne produkty, które wspierają zdrowie układu pokarmowego i komfort trawienny. Wśród produktów, które wpływają na zdrowie tego układu, a w szczególności jelit,  można zaliczyć maślan sodu. Jest on zaliczany do krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które są również produkowane przez mikrobiotę jelitową. Niestety, w niektórych sytuacjach, jest produkowany w zbyt małych ilościach, co natomiast może być przyczyną dyskomfortu ze strony przewodu pokarmowego. Wtedy jego suplementacja może wesprzeć integralność bariery jelitowej i być źródłem energii dla komórek nabłonka jelitowego. Dodatkowo jego regularne spożycie może przyczynić się do poprawy zdrowia jelit, poprzez promowanie odpowiedniego środowiska jelitowego. Pamiętaj jednak, że wzbogacenie suplementacji o maślan sodu jest jedynie chwilowym rozwiązaniem i warto znaleźć przyczynę złego stanu zdrowia. Innymi substancjami, które również mogą wspierać komfort trawienny, są betaina i pepsyna. Betaina jest naturalnym komponentem kwasu solnego i jej suplementacja może okazać się skuteczna dla osób z niedoborem kwasu solnego w żołądku. Sposób i spożywana ilość powinny być zależne od objętości i składu posiłków. Natomiast pepsyna jest enzymem rozkładającym białka, dzięki czemu jej stosowanie może przynieść ulgę osobom doświadczającym trudności z trawieniem lub uczuciem ciężkości po posiłkach białkowych. Pamiętaj jednak, aby ich stosowanie rozważyć zawsze z dietetykiem lub lekarzem, który pomoże w doborze odpowiedniej porcji i właściwego preparatu. 

Suplementy wspomagające zdrowie jelit 

Suplementacja może wesprzeć zdrowie jelit. Do produktów najczęściej stosowanych na ten obszar przewodu pokarmowego można zaliczyć probiotyki, prokinetyki (czyli substancje przyspieszające opróżnianie żołądka i pasażu jelitowego) i maślan sodu. Pamiętaj, że każdy z tych suplementów powinien być dobierany indywidualnie do objawów, a ich suplementacja stale kontrolowana. Przykładowo, niektóre szczepy probiotyczne sprawdzą się idealnie przy biegunkach, natomiast inne przy zaparciach. Natomiast stosowanie maślanu sodu może wspomóc odbudowę bariery jelitowej i zachowanie eubiozy (równowagi) jelitowej. 

Zanim wybierzesz produkt, który ma wspomagać zdrowie jelit, sprawdź czy posiada niezbędne badania, które potwierdzają jego skuteczność, ponieważ może się okazać, że jego suplementacja nie wpłynie korzystnie na zdrowie organizmu. Na opakowaniu probiotyku powinna być podana pełna nazwa szczepu – obejmująca rodzaj, gatunek i szczep (np. Lactobacillus rhamnosus ATCC 53103). Dodatkowo w składzie nie powinno być niepotrzebnych dodatków, takich jak np. barwniki. 

Korzyści z suplementacji dla układu pokarmowego 

Korzyści z suplementacji składników wspierających zdrowie układu pokarmowego to przede wszystkim usprawnienie pracy tego układu i lepszy przebieg procesu trawienia. Suplementy mogą pomóc w poprawie trawienia, zwiększyć wchłanialność witamin, składników mineralnych i składników odżywczych. Dodatkowo ich spożywanie może łagodzić dolegliwości pokarmowe, takie jak przelewanie w jelitach, niestrawność i dyskomfort. Ponadto, wiele z substancji wspierających procesy trawienne ma właściwości przeciwzapalne i immunomodulujące, dzięki czemu zmniejszają ryzyko stanów zapalnych, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju poważnych chorób, pogarszać samopoczucie i powodować dyskomfort. Suplementy na układ trawienia są również źródłem wielu aktywnych substancji, które wspierają zdrowie narządów wewnętrznych i pomagają w regulacji gospodarki węglowodanowej i lipidowej. 

Naturalne sposoby na lepsze trawienie 

Naturalne sposoby na lepsze trawienie powinny być codziennie wdrażane w proces jedzenia przez każdego z nas. Po pierwsze, podczas konsumpcji pokarmów należy unikać korzystania z telewizorów, komórek i czytania, ponieważ zmniejsza to angażowanie fazy głowowej w przebiegu tego procesu. Po drugie przed zjedzeniem posiłku warto wyobrazić sobie produkt, na który mamy ogromną ochotę, ponieważ zwiększa to wydzielanie enzymów trawiennych. Nie należy również zapominać o właściwym żuciu. Każdy kęs powinien być przeżuwany około 30 razy, natomiast czas posiłku powinien trwać około 15 minut. Ponadto należy unikać podjadania między posiłkami. Pamiętaj, że podjadaniem jest również picie napojów zawierających kalorie, takich jak kawa z mlekiem, herbata z cukrem i soki. Zamiast nich możesz śmiało pić wodę oraz napary ziołowe pozbawione dodatków. Zbyt częste jedzenie zaburza funkcjonowanie MMC, czyli wędrującego kompleksu mioelektrycznego, który działa jak ,,miotła’’ i wspomaga oczyszczenie jelit. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że zbyt późne posiłki mogą negatywnie wpływać na proces trawienia, dlatego najlepiej ostatni posiłek zjeść kilka godzin przed snem. 

Podsumowanie – suplementy wspierające trawienie

Prawidłowe funkcjonowanie układ pokarmowego jest niezbędne do odżywienia całego organizmu i dobrego samopoczucia. Dlatego, jeśli obserwujesz u siebie niepokojące objawy, które mogą wskazywać na zaburzenie pracy tego układu, udaj się do specjalisty, który pomoże w ustaleniu przyczyny pogorszenia stanu zdrowia i doradzi w doborze odpowiedniej suplementacji. Pamiętaj, że każdy z nas jest inny i wymaga indywidualnego planu żywieniowego i suplementacyjnego. 

Zobacz także

Szukasz więcej informacji na temat zdrowia i prawidłowego działania układu pokarmowego? Sprawdź poniższe artykuły:

Literatura:

  1. Sun L, Tan X, Liang X, Chen H, Ou Q, Wu Q, Yu X, Zhao H, Huang Q, Yi Z, Wei J, Wu F, Zhu H, Wang L. Maternal Betaine Supplementation Mitigates Maternal High Fat Diet-Induced NAFLD in Offspring Mice through Gut Microbiota. Nutrients. 2023 Jan 6;15(2):284. 
  2. Schneider E, Doll JPK, Schweinfurth N, Kettelhack C, Schaub AC, Yamanbaeva G, Varghese N, Mählmann L, Brand S, Eckert A, Borgwardt S, Lang UE, Schmidt A. Effect of short-term, high-dose probiotic supplementation on cognition, related brain functions and BDNF in patients with depression: a secondary analysis of a randomized controlled trial. J Psychiatry Neurosci. 2023 Jan 18;48(1):E23-E33. 
  3. Bai X, Zhu M, He Y, Wang T, Tian D, Shu J. The impacts of probiotics in eradication therapy of Helicobacter pylori. Arch Microbiol. 2022 Nov 7;204(12):692.
  4. Chen G, Ran X, Li B, Li Y, He D, Huang B, Fu S, Liu J, Wang W. Sodium Butyrate Inhibits Inflammation and Maintains Epithelium Barrier Integrity in a TNBS-induced Inflammatory Bowel Disease Mice Model. EBioMedicine. 2018 Apr;30:317-325.
  5. Li X, Wang C, Zhu J, Lin Q, Yu M, Wen J, Feng J, Hu C. Sodium Butyrate Ameliorates Oxidative Stress-Induced Intestinal Epithelium Barrier Injury and Mitochondrial Damage through AMPK-Mitophagy Pathway. Oxid Med Cell Longev. 2022 Jan 29;2022:3745135. 

Autor:

Monika Sejbuk

Monika Sejbuk

Magister dietetyki

Uwielbia pomagać zmieniać nawyki żywieniowe i tworzyć nowe- zdrowsze. Tworzy innowacyjne spojrzenie na zdrowy tryb życia, który nie jest restrykcyjny a przyjemny.

Udostępnij post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


został dodany do koszyka.
Zamówienie